De relatie tussen Israël en de Palestijnen was van meet af aan al moeizaam, maar met de bloederige aanslagen van Hamas op Israël van 7 oktober 2023 escaleerde de moeizame relatie pas echt. Israël kende geen genade en een heel volk ondergaat de consequenties.
Terreur
Terreuraanslagen van, onder andere, Hamas, staan de meeste mensen nog vers in het geheugen. Maar ook (Zionistische) Joden hebben zich flink laten gelden.
Gewapende Joodse milities hielden al voor de stichting van de staat Israël huis in Palestina, wat destijds nog steeds onder Brits mandaat stond. Joodse terreurgroepen als Irgoen hielden flink huis in Palestina met aanslagen op Britse militairen en als klapstuk het opblazen van het Koning David hotel in Jeruzalem, in 1946. Het hotel was het hoofdkwartier van het Britse bestuur in Palestina. 91 mensen kwamen om het leven.
De aanslag was een vergelding voor het doorzoeken van Joodse dorpen (er woonden al rond de 400.000 joden in Palestina) en bedrijven op wapens. Wapens die al jaren massaal naar Palestina waren gesmokkeld, en ook werden gebruikt bij de stichting van Israël.
Twee jaren later werden de pijlen op het Palestijnse dorp Deir Yassin gericht. Het dorp werd compleet verwoest en van de ongeveer 600 inwoners werden107 bloederig afgeslacht.
Ook de Arabische (en specifiek, de Palestijnse) bevolking liet zich niet onbetuigd. Met aanslagen op de Britse “bezetter” van Palestina en Joodse dorpen in een periode van pakweg 1929 tot 2023 (Hamas) komen talloze mensen om het leven.
Aanslagen over en weer, ook in Europa, eisen duizenden levens en talloze gewonden.
Hamas
Volgens het handvest van Hamas heeft de “organisatie” geen probleem met andere religies. Het streeft naar een Palestina in het eerdere Britse mandaatgebied, zonder Israël. Een veilig land voor alle godsdiensten “onder de vleugels van de Islam”. Sinds 2017 verklaart Hamas ook akkoord te gaan met een Palestina met de grenzen zoals ze in 1949 waren. In 1967 veroverde Israël zo goed als alle na de oprichting van Israël overgebleven Palestijns gebied (en meer).
Deze “Twee staten” oplossing werd door diverse Hamas leiders over de laatste jaren heen ook al weer verworpen. De bezetting van en de toenemende kolonisatie op de Westelijke Jordaanoever, de omstandigheden in de Gazastrook, en het erkennen van Jeruzalem door Amerika (onder Trump) als de hoofdstad van Israël zijn voor hen reden genoeg een twee staten oplossing niet meer als een serieuze oplossing te zien.
Hamas heeft nooit officieel afstand genomen van het streven Israël te willen vernietigen, en claimt de aanspraak op heel Palestina.
Voor nu zijn de doelen van Hamas, wat meer “bescheiden”: Recht op terugkeer van de door Israël sinds 1948 verdreven families (en hun nakomelingen) en een eind aan de bezetting en kolonisatie van de Westelijke Jordaanoever en (tot oktober 2023) de blokkering van de Gazastrook.
Hamas nam in 2007 met geweld de controle over van de Palestijnse Autoriteit (PLO) in de Gazastrook. Voor deze “overname” was Hamas redelijk populair onder Palestijnse bevolking. Na 2007 daalde het aanzien van Hamas dramatisch. In 2014 had Hamas de steun van iets meer dan een derde van de bevolking. Van tussen 2014 en het heden zijn verder geen cijfers, maar duidelijk is wel dat er onder de Palestijnse bevolking amper nog steun voor Hamas is. Niet in de laatste plaats omdat Hamas, en ook de Palestijnse Autoriteit, ook niet vies was van terreur tegen de eigen bevolking.
Vanaf 1989 heeft Israël te lijden onder aanslagen van Hamas, en vanaf 1993 ook door zelfmoordaanslagen. De lijst van Israëlische slachtoffers is lang en bloederig, met als “klapstuk” de massale aanval van 7 oktober 2023. Ongeveer 1200 mensen kwamen om het leven en ongeveer 240 mensen werden door Hamas ontvoerd.
De reactie van Israël loog er niet om. Al na een maand waren er, onder het mom van Hamas uitschakelen, meer dan 10.000! Palestijnen omgekomen door Israëlische aanvallen op de Gazastrook. Bijna de helft hiervan, zo’n 4000, waren nog kinderen!
Dat aantal is tot nu (mei ’25) opgelopen tot al bijna 53.000! Palestijnen. Ongelooflijke aantallen, en nog steeds oplopend.
De wraak van Israël
Dat Israël een aanslag waarbij meer dan 1200 slachtoffers vielen, en ook nog eens bijna 250 mensen werden ontvoerd, niet over zijn kant kon laten gaan was dan ook logisch en gerechtvaardigd. Dat de reactie van Israël onderhand al meer dan 53.000! Palestijnse doden zou opleveren had echter niemand zien aankomen. Dat Israël ook nog eens de hele bevolking van Gaza letterlijk alles zou ontnemen, verjagen en uithongeren was een nog grotere verrassing. Israëls reactie op de Hamas aanslag van 2023 kent letterlijk geen grenzen meer, en is ontaard in, wat nu onderhand, toch wel genocide genoemd kan worden.
De Verenigde Naties hanteert voor genocide een min of meer simpele regel:
een van de volgende handelingen, gepleegd met de bedoeling om een nationale, etnische, godsdienstige groep, dan wel een groep, behorende tot een bepaald ras, geheel of gedeeltelijk als zodanig te vernietigen door ‘het doden van leden van de groep; het toebrengen van ernstig lichamelijk of geestelijk letsel aan leden van de groep; het opzettelijk aan de groep opleggen van levensvoorwaarden die gericht zijn op haar gehele of gedeeltelijke lichamelijke vernietiging; het nemen van maatregelen, bedoeld om geboorten binnen de groep te voorkomen en het gewelddadig overbrengen van kinderen van de groep naar een andere groep.
Ondertussen heeft Israël ook al duidelijk gemaakt niet te stoppen tot de gehele bevolking uit Gaza is verdreven, en lijkt onderhand ook geen enkel middel meer te schuwen om dat te bereiken.
Wordt vervolgd.
Deel 1: https://www.dulcet.nl/2025/04/19/de-spierballen-van-israel-deel-1/
Deel 3: https://www.dulcet.nl/2025/06/01/de-spierballen-van-israel-deel-3/